Рахівський район: Ділове
Історія свідчить, що в 1885-1887 роках у Верхньотисянській улоговині (Закарпаття тоді знаходилося в складі Австро-Угорщини) проводилося вивчення місцевості з метою будівництва залізниці "Рахів-Сигет". У процесі виміру інженери з'ясували, що десь у цій місцевості може знаходитися географічний центр Європи. Для точного встановлення сюди було запрошено вчених з Відня, вони після ретельної перевірки і визначили місцезнаходження центра Європи.
У 1887 році був установлений двометровий геодезичний знак, виготовлений з високоякісного бетону. Знак має форму зрізаної чотиригранної піраміди. На прямокутному постаменті висічено латинською мовою:
Locus Perennis Dilicentissime cum libella librationis quae est in Austria et Hungaria confecta cum mensura gradum meridionalium et paralleloumierum Europeum...MDCCCLXXXVII
У перекладі академіка Н.Тарасова на знаку висічене наступне:
"Постійне точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним апаратом, що виготовлений в Австрії й Угорщині, зі шкалою меридіанів і паралелей, установлений тут Центр Європи 1887.
Цей знак пережив дві світові війни і дійшов до нашого часу у своєму первинному виді, але оскільки він виглядає дуже скромно, його було вирішено доповнити ще одним знаком.
Розробку проекту доручили архітектору-художнику С.С.Козураку. 27 травня 1977 р. біля старого знака була побудована стелла висотою 7,2 м. Рівнобіжні лінії стелли символізують чотири сторони світу. Порожнеча між розбіжностями ліній створює враження цілісної єдності і центральності. Вісь, що проходить посередині підсилює центр композиції. На висоті 6,60 м установлено кулю, що символізує планету Земля і несе технічне навантаження - з'єднує пластини роблячи стеллу стійкіше.
Відійшовши на кілька метрів можна побачити чудовий композиційний ансамбль: скромний двометровий обеліск - свідок минулого, семиметрова стелла - наша сучасниця, а поруч струнка сорокаметрова ялиця - зелена красуня наших Карпат.
Існує багато думок, щодо географічного центра Європи, думки, що він саме на Рахівщині дотримують академік Н.Тарасов, доктор географічних наук Т.Бакут, також саме це розташування відзначається в "Атласі сучасної і древньої географії світу" (1929 р.в.).
Координати географічного центра Європи: 47° 56'3" північні широти і 24° 11'30" східної довготи.
повернутись
версія для друку